Można,ale duża większość z nich (w zalężności od odmiany) podnosi cukier, a więc proszę wziąć to pod uwagę i nie przesadzić z ich ilością. Ewentualnie zintensyfikować wysiłek fizyczny po zjedzeniu jabłka, aby "spalić" cukier. Owoce można spożywać, choć często są przez niektórych w cukrzycy "demonizowane". Po prostu wszystko z umiarem, lepiej jest zjeść dwa razy dziennie po pół jabłka, niż całe na raz. Proszę sprawdzić glikemię po zjedzeniu jabłka, czy bardzo Pani wzrasta.


Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak jeść przy cukrzycy?

Wszyscy lekarze zalecają dietę mleczną, ale choć mi mleko smakuje, nie toleruję potrwa mlecznych. Odczuwam kwaśne odbijanie, a jak więcej zjem to rozwolnienie. Dotychczas spożywałem tłuste posiłki i dużo, pracowałem fizycznie. Teraz ujawniono cukrzycę, 100-120 na czczo i 170-200 po posiłkach.
ponad rok temu
Lek. Izabela Brym
52 poziom zaufania

Witam.

Posiłki z dużą zawartością tłuszczów nie są wskazane w cukrzycy z dwóch powodów. Po pierwsze powodują wzrost masy ciała, co jest niekorzystne w cukrzyczy typu 2 (a zakładam, że na taką Pan choruje). Poza tym mogą sprzyjać rozwojowi kwasicy.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest tzw. dieta cukrzycowa. Posiłki powinny mieć zbliżoną kaloryczność każdego dnia oraz powinien Pan je przyjmować o zbliżonych porach. Jeśli stosuje Pan leki doustne, może Pan jeść 3 posiłki dziennie, jeśli jest Pan leczony insuliną, posiłków musi być 5.

Białko powinno stanowić 15-20% dziennego dowozu energii (należy zmniejszać ilość białka zwierzęcego na korzyść roślinnego). Tłuszcze powinny stanowić 30-35% zapotrzebowania energetycznego (tłuszcze nasycone <10%). Cukry powinny pokrywać 45-50% zapotrzebowania na kalorie, jednak należy preferować węglowodany złożone, które wchłaniają się powoli i zapewniają niewielkie skoki glikemii poposiłkowej.

W doborze pokarmów pomocny jest tzw. indeks glikemiczny (informacje powinien znaleźć Pan na opakowaniach poszczególnych produktów). Powinien Pan wybierać pokarmy o niskim indeksie glikemicznym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy przy raku można jeść jabłka i pić mleko?

Czy przy raku można jeść jabłka i pić mleko?Pytam,ponieważ mam raka,a lekarz mi powiedział,że nie mogę pić mleka,a jeżeli chodzi o jabłka to wyczytałam w internecie,ze nie można je jeść.
KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty