Czy przy każdych tabletkach muszę robić 7-dniową przerwę?

Witam. Ostatnio zaczęłam brać tabletki antykoncepcje i lekarz nic mi nie powiedział, że mam zrobić 7 dni przerwy przed następnym opakowanie. No i po jakim czasie można współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powinna się Pani zapoznać z ulotką zamieszczoną w opakowaniu tabletek. Jest tam opisany prawidłowy schemat przyjmowania tabletek. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek, które posiadają różne schematy przyjmowania, w szczególności zawierają bądź nie tzw. tabletki placebo. Jeśli Pani tabletki są wszystkie takie same i nie zawierają tabletek placebo, jest ich 21, to należy najprawdopodobniej robić przy nich siedmiodniową przerwę. Jeśli natomiast zawierają tabletki placebo i jest ich 28, to wybiera Pani wszystkie tabletki, a następnie, bez robienia przerwy, rozpoczyna kolejne opakowanie. Jeśli rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletek wraz z początkiem cyklu, czyli w pierwszy dzień miesiączki, to teoretycznie jest Pani od razu zabezpieczona i nie ma potrzeby używać dodatkowo prezerwatywy. Przy innym dniu rozpoczęcia przyjmowania tabletek należy się dodatkowo zabezpieczać przez siedem dni.

Na przyszłość proszę się o wszystko pytać swojego lekarza. Jeśli dopiero zaczyna Pani swoją "przygodę" z tabletkami, to powinna Pani również poprosić lekarza o wykonanie badań na krzepliwość krwi, które nie są standardowo w Polsce zlecane, a mogą uratować zdrowie i życie, w przypadku szczególnego narażenia na zakrzepicę żylną.

Pozdrawiam serdecznie!