Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przy nerwicy natręctw mogą występować wymioty i nudności?

Witam, czy nerwica natrectw/ lękowa moze przybierać scenariusze głównie o wymiotach i nudnosciach? Z tego co wiem osoby z tymi zaburzeniami zazwyczaj boją się zawału, a ja strasznie nudnosci i wymiotów (zdiagnozowano nerwice) ale czy ona moze przybrać wlasnie taką postać?A i jak wlasciwie moge rozpoznać czy te"nudnosci" naprawde mi towarzyszą czy to efekt mojego nakręcania się? Trochę się zgubiłam, a wiem że znając odpowiedź na powyzsze pytania bylo by mi łatwiej podjąć autoterapie :) pozdrawiam
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia, szczegółowa diagnostyka, online nie diagnozuje się pacjentów, taką pomoc może Pani uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego NFZ.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam,

lęk przed wymiotami i nudnościami nie klasyfikowałbym w kategorii nerwicy natręctw a bardziej fobii przed konkretnymi sytuacjami czy objawami- konkretnie z kręgu somatycznego. Mogą one być częścią zaburzeń hipochondrycznych związanych ze stałym nieuzasadnionym przekonaniem o istnieniu choroby somatycznej.
Większą skuteczność od autoterapii będzie udane się do psychoterapeuty na terapię z prawdziwego zdarzenia ;)

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

0

Dzień dobry.

Objawy somatyczne, jakie towarzyszą nerwicy, mogą przybierać różny charakter, również taki, jakiego doświadcza Pani u siebie. Rozróżnienie nudności pochodzenia nerwicowego i innego może być dla Pani trudne - jedne i drugie przeżywane są w podobny sposób, różnica leży głównie w mechanizmie, który wywołuje u Pani uczucie nudności i odruch wymiotny. Ważniejsze jest więc by przyjrzeć się czynnikom psychologicznym stającym za nerwicą.

Zalecaną formą leczenia nerwic jest psychoterapia. Zachęcam Panią, by szukając sposobu rozwiązania przeżywanych przez Panią trudności samodzielnie, nie wahała się Pani również skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy