Czy przy plamieniu, ochrona antykoncepcyjna jest zachowana?

Dzień dobry, od początku marca 2018 przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, w pierwszym miesiącu to była atywia, ale ze względu na spadek libido ginekolog zmienił lek na symbellę, jestem w trakcie 5 opakowania. Od dwóch ostatnich miesięcy mam plamienia trwające około tydzień przed krwawieniem z odstawienia. Ginekolog zmienił mi tabletki na bonadea, ale po zapytaniu czy te mają większe stężenie hormonu powiedział że nie, bo jeśli zwiększymy to wzrosna także skutki uboczne. W domu sprawdzilam skład tabletek bonadea i się okazało że jest on taki sam jak w atywia. Czy to ma w ogóle jakiś sens? Czy nie powinnam dostać tabletek o wyższym stężeniu hormonu? I czy przy plamieniu, ochrona antykoncepcyjna jest zachowana?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Plamienie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Tabletki różnych firm różnią się między sobą składnikami pomocniczymi, w związku z tym Bonadea i Atywia to nie są dokładnie takie same preparaty.