Czy przyjąć tabletkę dzień po?

Witam od 18 dni biorę lek antykoncepcyjny axia conti. Przez pierwszych 17 dni delikatnie plamilam oraz bolały mnie piersi. Dziś, dnia 18 krwawienie ustało więc uznaliśmy z mężem że spróbujemy. Niestety podczas stosunku prezerwatywa pękła. Czy lek zaczął już działać. Czy powinnam przyjąć tabletkę dzień po.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – jeżeli pierwsza tabletka antykoncepcyjna została zażyta 1. dnia cyklu (czyli w dniu, w którym rozpoczęła się miesiączka), to pełna ochrona jest już od początku. W przypadku rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej w innym niż 1. dzień cyklu przez 7 kolejnych dni należy zastosować dodatkową ochronę – prezerwatywę. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

W Państwa przypadku nie zachodzi zwiększone ryzyko ciąży niż przewiduje to wskaźnik Pearla – tabletki dają skuteczną ochronę przed ciążą w 99,9% przypadków. Zatem nie ma potrzeby zastosowania antykoncepcji postkoitalnej, to jest awaryjnej. Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.