Czy przyjmowanie tych tabletek wpłynie na działanie i skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Witam. Z powodu silnego bólu pleców/kręgosłupa zostały zlecone mi leki: Mydocalm Forte 150mg oraz Diclovit (50 50 50 50 0.25mg). Na co dzień jednak stosuję antykoncepcję hormonalną - tabletki Microgynon 21. Moje pytanie brzmi, czy przyjmowanie wszystkich trzech tabletek o jednej porze wpłynie na działanie i skuteczność antykoncepcji hormonalnej? Czy leki te osłabiają jej skuteczność? W jakiej kolejności powinnam je przyjąć? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przepisane Pani leki Diclovit (o substancjach czynnych: cyjanokobalamina,

pirydoksyny chlorowodorek, sól sodowa diklofenaku, tiaminy chlorowodorek), Microgynon 21 (etynylestradiol + lewonogestrel) oraz Mydocalm Forte (chlorowodorek tolperyzonu) nie wchodzą ze sobą w szkodliwe interakcje i można je ze sobą stosować. Podane leki przeciwbólowe nie osłabiają antykoncepcji, jednak najlepiej byłoby, gdyby zażywała je Pani około 4 godziny przed lub po przyjęciu antykoncepcji, takie przyjmowanie będzie najbezpieczniejsze i pozwoli zachować pełną skuteczność hormonów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.