Czy pulsowanie w głowie ma związek z sercem?

Witam, Czy pulsowanie odczuwane w głowie i w całym ciele może być objawem nadciśnienia? Mam problem polegający na tym, że ciśnienie skacze mi czasami przy mierzeniu do 150/100 razem z pulsem i wtedy serce mi zaczyna walić, mam lodowate dłonie, czuję w środku taki dziwny uścisk. Z reguły mam dobre ciśnienie rzędu od 125/80 do 135-85. Czasami 140/90. Często jak wstanę po dłuższym przebywaniu w pozycji leżącej albo siedzącej to czuję kołatanie serca i właśnie takie pulsowanie w głowie i w oczach. Od dwóch miesięcy chodzę na terapię w związku z zaburzeniami lękowymi. Byłem u kardiologa, na echo serca wyszło, że jamy serca niepowiększone i kurczliwość lewej komory jest ok skłonność do hiperkinezy (podczas wizyty ciśnienie 180/110 i HR na EKG 132rzm. Kardiolog powiedział, że to przez emocje i faktycznie byłem mega zestresowany. Chciałbym uzyskać jakąś wskazówkę odnośnie opisanych objawów i informację czy przy nadciśnieniu możliwe jest, że przez większość czasu ciśnienie jest ok a przy takim nakręcaniu się skacze do wymienionych wartości. Z góry dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

jeśli kardiolog wykluczył choroby serca i wskazał podłoże psychogenne, przyczyną symptomów, które Pan opisuje może być czynnik psychiczny.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, skuteczną metodą jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty