Czy radioterapia stanowi zagrożenie dla osób starszych?

Mój ojciec ma 82 lata, dobry stan zdrowia, ma migotanie przedsionków serca. Wykryto u niego raka prostaty, po biopsji. Stan określono jako początkowy. PSA 14. Lekarz prowadzący zalecił leczenie radioterapią. Pojechałam z tata do kliniki, gdzie mieliśmy uzgodnić termin naświetlań. Lekarka stwierdziła, że mimo dobrego stanu zdrowia ojca odradza radioterapię, podkreślając, że jest bardzo inwazyjna i może jej nie przeżyć. Odmówiła radioterapii i zaleciła terapię hormonalną. Lekarz prowadzący był zaskoczony decyzją. Czy przy dobrym stanie zdrowia radioterapia jest takim dużym zagrożeniem? Czy terapia hormonalna może gwarantować wyleczenie?

MĘŻCZYZNA, 83 LAT ponad rok temu

Rokowanie w raku żołądka

Witam!

Biorąc pod uwagę wybór metody w leczeniu raka prostaty bierze się wiek pacjenta, zaawansowanie nowotworu w skali TNM oraz w skali oceny złośliwości wg Gleassona, a także poziom PSA.

Radykalna radioterapia jest wskazana w przypadku starszego wieku, w przypadku przeciwwskazań do zabiegu, a także w przypadku guzów słabo zróżnicowanym przy szacowanym przeżyciu 5-10 lat. Warto wspomnieć, że radioterapię często łączy się razem z terapią hormonami.

Wśród najczęstszych powikłań radioterapii radykalnej wymienia się dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego (uszkodzenie odbytnicy, biegunki, bolesne parcie na stolec), układu moczowego (przejściowy krwiomocz, trudności z oddawaniem moczu - ponieważ prostata nie zostaje usunięta z organizmu, nietrzymanie moczu), a także impotencję.

Leczenie hormonalne stosuje się w przypadku raków o zaawansowaniu T3 i T4 w skali TNM, raków zdyskwalifikowanych od leczenia radykalnego, pacjentów z wysokim PSA i występującymi objawami. Wadą tej metody jest brak całkowitego wyleczenia oraz z czasem rozwój hormonooporności. Leczenie hormonami powoduje spadek masy guza, a co za tym idzie spadek dolegliwości i poprawę jakości życia.

Do kwalifikacji pacjenta do badania wymagane jest osobiste badanie oraz ocena stanu pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty