Czy radioterapia stanowi zagrożenie dla osób starszych?

Mój ojciec ma 82 lata, dobry stan zdrowia, ma migotanie przedsionków serca. Wykryto u niego raka prostaty, po biopsji. Stan określono jako początkowy. PSA 14. Lekarz prowadzący zalecił leczenie radioterapią. Pojechałam z tata do kliniki, gdzie mieliśmy uzgodnić termin naświetlań. Lekarka stwierdziła, że mimo dobrego stanu zdrowia ojca odradza radioterapię, podkreślając, że jest bardzo inwazyjna i może jej nie przeżyć. Odmówiła radioterapii i zaleciła terapię hormonalną. Lekarz prowadzący był zaskoczony decyzją. Czy przy dobrym stanie zdrowia radioterapia jest takim dużym zagrożeniem? Czy terapia hormonalna może gwarantować wyleczenie?

Witam!

Biorąc pod uwagę wybór metody w leczeniu raka prostaty bierze się wiek pacjenta, zaawansowanie nowotworu w skali TNM oraz w skali oceny złośliwości wg Gleassona, a także poziom PSA.

Radykalna radioterapia jest wskazana w przypadku starszego wieku, w przypadku przeciwwskazań do zabiegu, a także w przypadku guzów słabo zróżnicowanym przy szacowanym przeżyciu 5-10 lat. Warto wspomnieć, że radioterapię często łączy się razem z terapią hormonami.

Wśród najczęstszych powikłań radioterapii radykalnej wymienia się dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego (uszkodzenie odbytnicy, biegunki, bolesne parcie na stolec), układu moczowego (przejściowy krwiomocz, trudności z oddawaniem moczu - ponieważ prostata nie zostaje usunięta z organizmu, nietrzymanie moczu), a także impotencję.

Leczenie hormonalne stosuje się w przypadku raków o zaawansowaniu T3 i T4 w skali TNM, raków zdyskwalifikowanych od leczenia radykalnego, pacjentów z wysokim PSA i występującymi objawami. Wadą tej metody jest brak całkowitego wyleczenia oraz z czasem rozwój hormonooporności. Leczenie hormonami powoduje spadek masy guza, a co za tym idzie spadek dolegliwości i poprawę jakości życia.

Do kwalifikacji pacjenta do badania wymagane jest osobiste badanie oraz ocena stanu pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie!