Czy ropień piersi się odnowił?

Witam jestem w 34 tygodniu ciąży miałam już dwa razy ropień piersi który był nacinany , ostatni był miesiąc temu mam wrażenie że znów się robi ponieważ wyczułam że pierś jest twarda ,czy to możliwe żeby znów tak szybko się zrobił,czy są jakieś sposoby żeby temu zapobiec i nie nacinać piersi znowu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jako że jest Pani w ciąży, to koniecznie trzeba sprawdzić, czy faktycznie twardość piersi ma związek z odnawiającym się ropniem. Wydaje się, że skoro miała Pani już kilka razy w obecnej ciąży taką przypadłość, to jest wielce prawdopodobne, że zmiana pojawia się po raz kolejny. W pytaniu pisze Pani, że ropnie, które pojawiały się w poprzednich tygodniach były opróżniane poprzez ich nacięcie. Nie wspomina Pani, czy dodatkowo przyjmowała jakieś leki, np. antybiotyki. Z tego też względu wizyta u lekarza chirurga bądź ginekologa wydaje się niezbędna. Lekarz po zbadaniu piersi będzie w stanie ocenić jakiego rodzaju jest to zmiana oraz co należy z nią robić dalej. Możliwe, że ponownie trzeba będzie naciąć pierś, żeby wydobyć ropną treść. Dodatkowo niewykluczone, że lekarz zechce wdrożyć leczenie farmakologiczne miejscowe (np. w postaci maści) lub doustne (np. antybiotyk dojelitowy). Dlatego wizyty u lekarza nie należy odkładać zbytnio w czasie, ponieważ ropnie często wywołują reakcje uogólnione w postaci gorączki czy nasilającego się bólu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ropnie-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.