Co może oznaczać ten guzek w piersi?
Dzien dobry, mam 30 lat i od kilku lat wyczuwam guzek w lewej piersi, raz bardziej raz mniej. Czasem jak stoje to jest wyczuwalny palcem bez problemu a jak usiade to juz go nie czuje. Chodze na usg regularnie od kilku lat co roku do roznych lekarzy na usg i wszyscy mowia, ze jest ok i nic tam nie ma, czy to normalne? Chyba jakby to byl guz to by go usg widzialo?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
bardzo dobrze, że regularnie wykonuje Pani badanie USG piersi. Jest to niezmiernie ważny element profilaktyki raka piersi, który co roku powoduje śmierć wielu kobiet. Jako, że u Pani diagnostyka jest przeprowadzana co roku to zmiana, o której Pani pisze z pewnością byłaby już uwidoczniona, a w przypadku podejrzenia o nowotwór miałaby Pani zlecone wszystkie konieczne badania. Wydaje się, że aby jeszcze potwierdzić brak guzka mogłaby Pani wykonać badanie mammografem. Ponadto, wspomina Pani że zmiana jest nie zawsze w pełni wyczuwalna, a czasem znów w Pani ocenie jej obecność jest ewidentna. Z tego też względu można podejrzewać także, że podłoże jej występowania ma związek z fazami cyklu i gospodarką hormonalną. Dlatego, też warto wykonać badania poziomu hormonów płciowych. Oczywiście, wszelkie działania trzeba skonsultować z ginekologiem, który może zleci jeszcze inne dodatkowe badania. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistą i wdrożenia jego zaleceń co do prowadzenia rozszerzonej diagnostyki. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-mastopatia
https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/mammografia