Czy sepsa u wcześniaka jest niebezpieczna?

Dzisiaj rozmawiałem z lekarzem, moja córeczka ma posocznicę. Córka urodziła się w 28. tygodniu, waga 730 gram. Teraz waży 966 gram. Jestem zaniepokojony tym, proszę o pomoc i wyjaśnienie, jakie jest ryzyko.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy.

Sepsa, zwana również posocznicą, jest to zakażenie ogólnoustrojowe, wywołane przez uogólnione działanie bakterii lub ich produktów np. toksyn, które dostały się do krwi. Praktycznie wszystkie poznane bakterie mogą wywołać posocznicę. Często punktem wyjściowym może być tzw. ognisko pierwotne zakażenia. Może to być np. zakażenie pęcherzyka żółciowego, zakażenie dróg moczowych, ropień skóry, czy np. zapalenie pępka u noworodka, z którego bakterie z krwią zostały przeniesione do odległych narządów czy tkanek człowieka, rozprzestrzeniając w ten sposób proces zapalny.
By ocenić jednak powagę sytuacji czy ryzyko konieczny jest pełen wywiad i badanie dziecka. Bardzo wiele zależy bowiem zarówno od rodzaju bakterii, tempa rozpoczęcia leczenia czy uwarunkowań własnych organizmu dziecka.
Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym - na pewno odpowie na wszystkie nurtujące pytania.