Czy skaling może uszkodzić zęby?

Witam. Miałem ostatnio robiony skaling.Mam pytanie czy można przez ten sposób uszkodzić zęba lub spowodować jego ukruszenie bądż pęknięcie.Na moim zębie dolnym(trójka-kieł) po skalingu zauważyłem nad dziąsłem jasną brązowawą plamkę,która się zrobiła po skalingu. Czy to usunięcie kamienia to odkryło ,gdyż w dniu zabiegu tego niebyło. Mam ponadto uczucie wypychania zebów dolnych od 5 do 7 nie bolą mnie zęby tylko dziąsła ,dentysta jednak mówił,że zęby mam zdrowe co mogę stosować bądź dalej robić?

Witam!
Prawidłowo wykonany skaling nie uszkadza zębów,jest natomiast ważny dla zdrowia dziąseł! Zdrowe dziąsła to warunek zdrowych zębów,wiec koło sie zamyka... Plamka na zębie na pewno nie zrobiła sie od skalingu ale właśnie ten zabieg ją ujawnił,poza tym to plamka a nie ubytek...) Kilka dni po zabiegu rzeczywiście może Pan odczuwać dyskomfort,ale miękka szczoteczka i pasta np.Meridol na pewno pomogą!
Pozdrawiam.

Plamka nie jest raczej skutkiem zabiegu. Powikłania po zabiegu skalingu występują bardzo rzadko, zazwyczaj jest to mijająca nadwrażliwość, a nie uszkodzenia. Jest to zależne od metody, jakiej używamy oraz oczywiście od stomatologa/higienistki, która zabieg wykonuje. Skaling najlepiej wykonywać za pomocą skalera ultradźwiękowego małej lub średniej mocy ponieważ metoda tradycyjna, ręczna jest niedokładna i czasochłonna. Po zabiegu higienizacji Pacjent nie powinien przez kilka dni spożywać kawy, czarnej herbaty, wina, palić papierosów. Generalnie jednak korzyści jest więcej niż zagrożeń, ponieważ dzięki temu zabiegowi uniemożliwiamy nawarstwianiu się płytki nazębnej, osadów, a więc unikamy poważnych schorzeń stomatologicznych.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry