Zapalenie dziąseł a skaling ultradźwiękowy

Dobry wieczór. Mam takie pytanie. Mam zapalenie dziąseł, dziąsła są czerwone nabrzmiałe i krawawią. Mam mieć wykonany skaling ultradźwiękowy. Czy ten zabieg bd bolał skoro mam nabrzmiałe i napuchnięte dziąsła? Pytałam się dentystki i powiedziała że może nie będzie potrzebne znieczulenie. I czy ten zabieg wystarczy czy pomoże na zlikwidowanie tego stanu zapalnego? Bardzo proszę o odpowiedź

Witam.W Pani przypadku skaling jest zabiegiem, dzięki któremu dziąsła przestaną krwawić i ustąpi stan zapalny. Rzeczywiście osoby wrażliwe często proszą o znieczulenie i wtedy zabieg jest całkowicie bezbolesny. Proszę się nie obawiać bo wbrew pozorom skaling nie jest bardzo przykry. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Dolegliwości bólowe podczas skalingu wynikają głównie z nadwrażliwości zębów wynikającej z odsłoniętych szyjek. Stan zapalny może ale nie musi zwiększać nadwrażliwość podczas oczyszczania. Zawsze można skorzystać ze znieczulenia i wtedy czyszczenie będzie całkowicie bezbolesne. Przy dużym stanie zapalnym dziąseł usunięcie samego kamienia naddziąsłowego podczas skalingu może nie być wystarczające. Po wstępnym wygojeniu dziąseł trzeba w powiększeniu ocenić stan przyzębia i obecność kamienia poddziąsłowego. W przypadku jego obecności zalecam zabieg Vector który polega na dokładnym czyszczeniu i wygładzeniu korzenia. Całość oczywiście bezboleśnie w znieczuleniu.

Skoro lekarz zlecił wykonanie skalingu , przyczyna zapalenia dziąseł jest zalegający kamien nazębny i płytka bakteryjna. Usunięcie kamienia a więc przyczyny stanu zapalnego plus miejscowe leczenie p-zapalne powinny rozwiązac problem.
W dalszej kolejności profilaktyka a więc właściwa szczotka i właściwa metoda szczotkowania , nić międzyzębowa i wszelkie akcesoria służące utrzymaniu higieny jamy ustnej. Ale o tym pewnie poinformuje Panią lekarz wykonujący zabieg.
Co do bólu , trudno powiedzieć , sama pani oceni i ewentualnie poprosi o podanie znieczulenia.