Czy skuteczność antykoncepcji była zachowana?

Dzień dobry, Zażywam tabletki antykoncepcyjne o 22:30. Rano o 7:00 dostałam bólu brzucha i jednorazowego luźnego stolca. Zastanawiam się czy tabletka się wchłonęła skoro defacto minęło 4 h od tabletki, ale nie wiem czy teoretycznie luźny stolec mógł wystąpić wcześniej tylko, że mnie „nie obudził” i wystąpił dopiero rano o 7:00. Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy przyjęła Pani tabletkę antykoncepcyjną o 22:30, a luźny stolec pojawił się po godzinie 7 rano to, raczej wchłonęła się ona całkowicie. Nie dostała Pani ponadto biegunki ani nie pojawiły się wymioty. Z tego też powodu należy zachować spokój, jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji. Producenci przeważnie podają, że tabletka zawierająca hormon potrzebuje 4 godzin, aby się w pełni wchłonąć. Dlatego też wszelkie zaburzenia gastryczne pojawiające się po tym czasie nie powinny mieć poważnego wpływu na zachowanie skuteczności antykoncepcji. W Pani przypadku de facto minęło nawet więcej niż 4 godziny. Nie ma zatem powodu, aby sięgać po dodatkowe formy antykoncepcji barierowej czy tabletkę po. Jeżeli nie współżyła Pani w ostatnim dniu, to jeszcze tym bardziej nie ma powodów do

obaw. W przypadku bardzo poważnych wątpliwości oraz niepokoju zachęcamy do kontaktu z Pani ginekologiem.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.