Czy spanie na plecach w 20 tygodniu ciąży może powodować niedotlenienie dziecka?

Zasypiam zawsze na lewym boku ale budzę się w nocy wilokrotnie na plecach (wracam na bok) i tak całą noc. Czy fakt nieświadomego obracania się i spania na plecach w 20 tygodniu ciąży może powodować niedotlenienie dziecka?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Nie, pozycja leżąca nie wpływa na niedotlenienie dziecka. Może wpływać na obniżenie powrotu żylnego do Pani serca z powodu ucisku żyły głównej dolnej przez powiększoną macicę. Ale wtedy pojawiłyby się takie objawy jak duszność czy uczucie słabości, więc instynktownie unikałaby Pani takiej pozycji.