Czy w czasie zabiegu stomatologicznego w 20 tygodniu ciąży mogło dojść do niedotlenienia dziecka?

Dzień dobry! Podczas leczenia zęba w 20tc zostałam położona na fotelu płasko na wznak, z głową lekko poniżej poziomu ciała na cały czas zabiegu (ok 1 godziny). Teraz jestem przerażona, że mogło to doprowadzić do niedotlenienia dziecka, które przez cały czas było bardzo aktywne. Pod koniec gdy zdrętwiały mi palce u rąk Pani podniosła nieco fotel. Bardzo proszę o informację czy mogłam zaszkodzić maluszkowi? Zakładałam, że lekarz wie co robi, ale czytając opinie w internecie jestem coraz bardziej wystraszona.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Istnieją badania, które wiążą próchnicę u ciężarnej z porodem przedwczesnym, więc zęby należy leczyć w ciąży. Natomiast pozycja leżąca nie jest wskazana w zaawansowanej ciąży, ponieważ powiększona macica uciska na żyłę główną dolną, co zmniejsza powrót żylny do serca. Także lepiej jest nie czytać różnych for internetowych, ponieważ często wprowadzają w błąd i fundują niepotrzebny stres. Moim zdaniem jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy dotyczące Pani stanu i Pani dziecka, to najlepszym rozwiązaniem jest telefon do lekarza prowadzącego.