Czy stany depresyjne mają związek z rzuceniem palenia?
10 dni temu rzuciłem palenie. Z dnia na dzień. Rzuciłem, ponieważ miałem dolegliwości żołądkowe i takie rozdrażnienie ogólne. Stwierdziłem, że w niczym dalej mi one nie pomagają i je rzuciłem. I niestety odkąd je rzuciłem - czuję się coraz gorzej. Uczucie stresu, zdenerwowania nie odpuszcza w ogóle. A najgorsze, że od 4 nocy po rzuceniu palenia budzę się spocony w środku nocy i nie mogę już zasnąć ze słyszeniem bicia serca (kołataniem?). Jestem niedospany, nerwowy, rozdrażniony. Zbadałem serce - EKG i Echo - wyniki są OK, do tego krew oraz USG brzucha - nic nie wzbudziło niepokoju lekarzy. Byłem w nocy nawet na SOR. Biorę teraz: PERSEN FORTE (po 2 tabletki) oraz na noc MELATONINĘ 5 mg - i od dwóch nocy na szczeście zacząłem spać w miarę normalnie. Bo już się nie budzę i nie śnią mi się głupoty. Ogólnie mam bardzo stresujący okres w życiu, może nawet od dłuższego już czasu jakieś stany depresyjne, ale czy rzucenie palenia mogły je wzmóc? Nasilić? Jeśli tak, jak długo jeszcze to potrwa :( Na pewno do palenia nie wrócę. Mam 41 lat. Paliłem od 15 lat.

MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu
Dzień dobry, jednym ze skutków odstawienia nikotyny może być drażliwość, niepokój, zaburzenia snu. Warto zauważyć, że złożyło się tu kilka czynników - przewlekły stres, nadwyrężony stan psychiczny i dodatkowo objawy odstawienia nikotyny. Warto rozważyć pracę nad lękiem (opisywane objawy w nocy mogą sugerować ataki paniki). Proszę spróbować relaksacji/medytacji (jest mnóstwo materiałów online - np. kanał @ChodźnaSłówko na YouTube lub aplikacji na telefon) i wsparcie psychologiczne celem lepszego zrozumienia przeżywanych trudności. Pozdrawiam i życzę powodzenia