Cytyzyna a rzucenie palenia

Czy cytyzyna może przyczynić się do rzucenia palenia? Czy cytyzyna może przyczynić się do rzucenia palenia? W jaki sposób działa i czy faktycznie pomaga? Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Nie jest przypadkiem zastąpieniem nikotyny? Lub czy nie działa jak placebo ? Pomóżcie proszę odpowiedzieć na wszystkie pytania

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Mechanizm działania polega na: selektywnym wiązaniu się z receptorami nikotynowymi, 7-krotnie większym niż nikotyna powinowactwie do receptora α4β2, stymulacji wydzielania dopaminy, antagonizowaniu efektu równocześnie podanej nikotyny. Pobudza ośrodek oddechowy i naczynioruchowy, zwiększa wydzielanie adrenaliny, podwyższa ciśnienie tętnicze, znosi objawy występujące w okresie po odstawieniu nikotyny. Po podaniu p.o. lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maks. stężenie w surowicy po ok. 1 h. Działa to na zasadzie odczucia przyjemności takiej jak przy paleniu bez zapalenia papierosa.

Witam,

nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od zaawansowania nałogu, wieku osoby, płci i jej stanu zdrowia.

Niestety w przypadku rzucania jakichkolwiek nałogów sama farmakoterapia powinna być wsparta działaniami terapeutycznymi.

Jedynie zmiana nawyków i sposobu zachowania pomoże przezwyciężyć nałóg.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk