Czy stosowanie dopochwowych globulek wpływa na obniżenie skuteczności doustnych tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Lekarz zapisał mi globulki dopochwowe zawierające nystatynę, neomecynę, metronidazol. Czy one wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nystatyna oraz metronidazol nie obniżają skuteczności hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Warto jednak najpierw wyleczyć grzybicę, ponieważ w innym wypadku będzie Pani narażona na nawracające stany zapalne pochwy.
Neomycyna stosowana ogólnie, z kolei ma wpływ na doustną antykoncepcję hormonalną - zmniejsza jej skuteczność. Należy zarówno w czasie ich przyjmowania, jak i przez 7 dni po odstawieniu stosować dodatkowe metody antykoncepcji, natomiast miejscowo pozostaje bez wpływu.

Pozdrawiam serdecznie