Czy stosowanie plastrów antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko raka piersi?

Witam serdecznie, mam obawy związane z antykoncepcja hormonalna jaka przyjmuje- dokładniej plastry Evra (od miesiąca). Z poczatku miałam takie tradycyjne skutki uboczne- mdłości, nabrzmienie piersi. Jednak dużo czytałam na ten temat i dowiedziałam sie, ze stosując plastry w młodym wieku (19 lat) istnieje większe prawdopodobieństwo raka piersi. Dodatkowo chce zaznaczyć, ze moja babcia miała raka piersi, czy powinnam zrezygnować z ten metody?

Witam
Rzeczywiście doustna antykoncepcja zwiększa ryzyko raka piersi. Wykazano że w przypadku przyjmowania doustnej antykoncepcji rośnie ryzyko raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka wątroby, aczkolwiek maleje ryzyko raka jajnika oraz raka endometrium. Jest to tylko jeden z czynników podnoszących ryzyko raka piersi. Nie należy rezygnować z tego powodu z przyjmowania antykoncepcji doustnej jeśli nie ma innych czynników ryzyka. Rak piersi u babci nie musi mieć podłoża rodzinnego/genetycznego.
pozdrawiam
dr n med Daniel Maliszewski