Czy stracę wszystkie włosy?

Mam 59 lat, włosy wypadają mi od wielu lat - mam bardzo rzadkie na całej głowie. Ponadto skóra ciągle swędzi, mam wrażenie, że jest napięta, czuję ją. Czasami pojawiał sie po drapaniu drobny łupież, ale swędzenie występuje również, gdy go nie ma. Stosowałam bardzo wiele leków od lat kupowanych przez siebie w aptekach, suplementy, nacierania, jak również przepisywane przez lekarzy - bez skutku. Badanie włosa wykazało niewielki wzrost włosów androgenowych. Jestem po operacji tarczycy, ale badania hormonalne tarczycy nie wykazują nieprwidłowości. Stosuję hormonalną tarapię zastepczą, ostatnio żel ESTREVA. nne choroby to: amputacja trzonu macicy oraz wieloletnie kłopoty żołądkowo-jelitowe, od wielu lat ciągłe zapalenie błony śluzowej nosa z wyciekiem wydzieliny do gardła (praktycznie niewyleczalne od lat), co powoduje notoryczne odchrząkiwanie. W mojej rodzinie nie stwierdza się przypadków łysienia kobiet. Farby do włosów stosuję raz na dwa m-ce i zawsze przeprowadzam test alergiczny, który nie potwierdza uczulenia. Ogólne badania krwi nie stwierdzają nieprawidłowości. Leki które przyjmuję aktualnie: concor-5, mapryl-5, suplementy beta karoten, lecytyna, luteina. Bardzo proszę o pomoc. Z POWAŻANIEM, Barbara 

KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Obawiam się, że objawy, które Pani opisała spowodowane są wypadaniem włosów związanym z wiekiem. Niestety wiele osób po 50. roku życia zauważa u siebie przerzedzenie włosów. Nie ma specyficznego leczenia na tę przypadłość. Właściwie przytrafia się ona większości osób w piątej, szóstej dekadzie życia, więc trudno uważać ją za chorobę. Aby zmniejszyć dolegliwości można zażywać suplementy diety takie jak preparaty skrzypu, krzemu (np. silica), stosować delikatne szampony i odżywki (w aptekach można nabyć odżywki do włosów skierowane do osób po chemioterapii - mają dużą skuteczność).

Wspomina Pani o suchości skóry głowy - może warto udać się do dermatologa, który zaleci kosmetyki nawilżające skórę głowy. Pomocna może być też porada dobrego fryzjera lub fachowej kosmetyczki. Może Pani spróbować także regularnych masaży głowy - poprawiają ukrwienie skóry, co pozwala lepiej odżywiać cebulki włosów. 

Informacje o utracie włosów związanej z wiekiem zawarte są w artykule: portal.abczdrowie.pl/rodzaje-lysienia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego wypadły mi wszystkie włosy?

Witam serdecznie! W lutym straciłam włosy na całym ciele, lekarka stwierdziła, że to od tarczycy. Byłam u endokrynolog, bo miałam wysokie TSH, obniżyła mi je, porobiła wszystkie badania hormonalne i wyszły ok. Teraz mam zawroty głowy, jakby drętwienie twarzy, duszność, uwidoczniły mi się żyły, pękają mi naczynka na nogach i bolą mnie nogi. Jest takie uczucie jakbym na mokre nogi wciągnęła spodnie. Moja lekarka wykluczyła już tarczycę i uparła się, że to ze stresu, ale ja zaczynam się obawiać. Bo sporo dolegliwości a badania hormonalne i morfologia są dobre. Jakie jeszcze badania powinnam przejść? Powiem, że pracę mam stojąca i pracuję przy metalach.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy faktycznie sugerują zaburzenia tarczycy. Jeżeli jednak wyniki tarczycy uległy normalizacji to zaburzenia te należy wykluczyć. Do ustalenia dalszego postępowania diagnostycznego konieczne jest zebranie z Panią szczegółowego wywiadu.

Absolutną podstawą są badania hormonalne oraz badania ogólne, takie jak morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu. Jeżeli wszystkie te dają prawidłowe wyniki to pozostają jedynie badania obrazowe, w tym USG jamy brzusznej.

Wykluczenie chorób somatycznych jest wskazaniem do konsultacji w poradni zdrowia psychicznego. Napady duszności, zawroty głowy, nadmierna potliwość oraz drętwienia mogą być objawem nerwicy.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Straciłam wszystkie włosy - czy mogę coś jeszcze zrobić?

Mam na imię Patrycja, mam 18 lat. Chciała bym się poradzić. Od 2 lat nie mam włosów. Zaczęło się gdy miałam 11 lat. Od małych placków. Włosy po czasie odrastały. Od 16 roku życia wypadły mi wszystkie. Przez jakiś czas tez również brwi i rzęsy. Włosy z rąk i nóg okolic bikini również. Po paru tygodniach urosły rzęsy i brwi. Stosowała różne leki do wsmarowywania - nic nie pomagało. Skierowano mnie na naświetlania PUVA na 4 miesiące. Nic nie pomogło (chwilowy odrost, nie na całej głowie, po 2 tyg włosy wypadły). Wyniki robione wszystkie chyba jakie są możliwe i z nich wskazuje, że wszystko jest dobrze. Wczoraj byłam u lekarza i powiedział że tak naprawdę na łysienie plackowate całkowite nie znaleziono żadnej przyczyny dlaczego tak jest i w jaki sposób można pomóc. Postanowiłam jednak skorzystać z tej strony i napisać do Państwa. Proszę o pomoc jakieś wskazówki co mogła bym jeszcze zrobić. Tracę już nadzieję, że cokolwiek może pomóc. Pozdrawiam, Patrycja 18.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety to prawda nie wiadomo z jakiego powodu choroba się rozwija. Może występować rodzinnie. Jest zalicza do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których sam organizm walczy ze swoimi tkankami, dlatego u części chorych stosowanie glikokortysteroidów przynosi efekty, gdyż mają działanie immunosupresyjne, czyli bardzo ogólnie mówiąc wyciszają układ odpornościowy. Mogą być stosowane nie tylko doustnie tak jak Pani przyjmowała, ale również zewnętrznie, we wstrzyknięciach a nawet dożylnie. Zastosowanie ma również Cykloporyna A. Chorobę próbuje się również leczyć środkami silnie uczulającymi.

Tak więc proszę się nie poddawać i walczyć dalej.
Trzymam kciuki.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty