Czy stres mógł być przyczyną poronienia?

Dzień dobry.w 2003 roku miałam pierwsze poronienie ,ciąża rozwijała się prawidłowo ,ale czasami po stosunku miałam plamienia.Poroniłam w 18 tyg.W 2006 roku urodziłam zdrowego syna .W 3 ciąże zaszłam w 2014 r w 12 tyg okazało się że to puste jajo płodowe.4 ciąża 2015 r USG w 4,9,12 tyg.Miałam 3 razy bardzo skąpe plamienia brunatne które trwały 1 dzień .W 14 tyg przeżyłam traumę zmarła mama w 15 tyg poroniłam .Czy stres mógł być przyczyną? Bo za rok planujemy ciąże jak się przygotować ?

Witam serdecznie.
Współczuję Państwu straty. Jeśli pyta Pani czy stres może doprowadzić to poronienia to odpowiedź brzmi: tak. Utrata osoby bliskiej (szczególnie jeśli jest nagła) bywa traumatycznym przeżyciem i źródłem ogromnego stresu, który może poważnie zachwiać równowagą organizmu. Trudno stwierdzić przez internet czy akurat śmierć mamy mogła być bezpośrednią przyczyną poronienia, ale na pewno mogła do tego się przyczynić. Myślę, że na takie pytania będzie w stanie odpowiedzieć lekarz specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań.
Co do drugiego Pani pytania, niestety z punktu widzenia psychologicznego nie da się "przygotować na stres". To co może Pani zrobić to udać się po poradę do psychologa w jaki sposób na bieżąco rozładowywać stresy i napięcia, tak aby nie kumulowały się w organizmie. Polecam różnego rodzaju metody relaksacji (nawet w czasie kiedy nie jest Pani w ciąży). Pani organizm będzie dzięki temu zdrowszy i silniejszy.
Pozdrawiam!

Zachęcam Pania do skorzystania z psychoterapii. Silny stres moze być czynnikiem wywołującym poronienie. Jesli reaguje Pani na stres kumulacja emocji w ciele to proponuje przez cały okres ciazy rownież korzystać z psychoterapii. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Warto skonsultować się z psychologiem i przepracować zalegające emocje, traumę śmierci mamy i strat dzieci, a tym samym uwolnić się od lęku i napięcia (które nie ułatwiają donoszenia ciąży). Być może potrzebne będzie także przepracowanie innych, głębszych trudności, które poradzić sobie w kolejnej ciąży i uniknąć poronienia.