Czy struny głosowe są uszkodzone?

Moja mama początkiem sierpnia miała usuwaną tarczycę. Do dnia dzisiejszego nie odzyskała swojego głosu. Mówi tak, jakby miała zdarty. Laryngolog po obejrzeniu stwierdził, że struny głosowe są mechanicznie uszkodzone. Czy da się zrobić coś, aby mama odzyskała głos?

Prawdopodobnie w przypadku Mamy doszło do porażenia fałdów głosowych, co z kolei jest efektem uszkodzenia nerwów krtaniowych. To akurat dosyć częsta sytuacja po operacji gruczołu tarczycy.

Jak najbardziej możliwe jest leczenie porażenia fałdów głosowych. Stosuje się farmakoterapię, fizykoterapię a nawet metody chirurgiczne. Ponadto istnieje możliwość rehabilitacji głosu (ewentualnie również oddychania i połykania, jeśli zachodzi taka konieczność).

Ziołolecznictwo znajduje zastosowanie w terapiach pomocniczych, np. łagodzenia przewlekłych stanów zapalnych i podrażnień.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl