Czy substancje zawarte w rumianku mogły dokonać szkód dotyczących pręcików siatkówki?

Szanowni Państwo, czy zastosowanie okładu z rumianku (silny wywar- trzy saszetki na 1/3 szklanki) i trzymanie go ok. 20 minut na oczach mogło przyczynić się do zamglenia widzenia i problemów z wyostrzeniem obrazu oraz słabszej percepcji szczegółów, zwłaszcza w sztucznym oświetleniu? Po wyżej opisanym "zabiegu" z rumiankiem doświadczyłem nagłego pogorszenia ostrości wzroku oraz utrzymuje się wrażenie trudności z dostosowaniem się wzroku do zmiennych warunków oświetleniowych. Trwa to już trzeci miesiąc. Czy substancje zawarte w w rumianku mogły dokonać szkód dotyczących pręcików siatkówki? Czy mogły uszkodzić struktury oka? W sieci praktycznie brak literatury na ten temat. Są jedynie stwierdzenia o uczuleniowych właściwościach rumianku. Jeśli tak to czym się one objawiają?Z góry dziękuję za odpowiedź. Bartłomiej

Witam.żeby rumianek Panu uszkodził siatkówkę musiałby Pan go wypić. Została uszkodzona powierzchnia oka i to trzeba leczyć. Czy wybarwic zielenią lizarynowa i zobaczyć w lampie. Pozdrawiam serdecznie