Czy suchość pochwy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest normalna?

witam czy suchosc pochwy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest normalna>? od niedawna biore tabletki i uprawiam sex tylko ze po stosunki strasznie boli mnie tam w srodku, co robic?

Witam. Wskutek przyjmowania hormonów może występować mniejsza produkcja śluzu a tym samym odczuwana przez Panią suchość w pochwie. Dyskomfort w trakcie stosunku jest zwykle związany z uszkodzeniem lub podrażnieniem błony śluzowej pochwy, która – pozbawiona naturalnego nawilżenia – staje się nazbyt wrażliwa. By zwiększyć nawilżenie może Pani zastosować lubrykant lub globulki dopochwowe np Hydrovag, Feminella Hyalosoft, Cicatridina, Xaluron. Kilkunastodniowa kuracja a potem stosowanie podtrzymujące. Alternatywą jest zabieg laserowej rewitalizacji śluzówki pochwy lub podania osocza bogatopłytowego w tę okolicę. Gdyby dolegliwości utrzymywały się pomimo tych działań może Pani poprosić o zmianę preparatu antykoncepcyjnego. Pozdraiwam. kz