Czy syn może normalnie poruszać tą ręką?

Syn miesiąc temu doznał złamania otwartego trzonów kości przedramienia u prawej ręki z przeznaczeniem, ma rękę ustabilizowaną prętami TEN, byliśmy na dwóch wizytach kontrolnych u chirurga, wszystko prawidłowo się goi i lekarz powiedział, że syn za 6 miesięcy ma przejść zabieg usunięcia prętów. Czy może normalnie poruszać tą ręka? Pisać, podnosić? Czy musi mieć ją, tak jak dotychczas, w ortezie? Lekarz prowadzący nic nam niestety nie powiedział na ten temat, syn dostał jedynie zwolnienie z w-f na jeden semestr.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złamanie otwarte trzonów kości przedramienia to poważne uszkodzenie struktury kostnej ręki. Zespolenie śródszpikowe za pomocą prętów TEN daje pozytywne rokowania na dość szybki i przede wszystkim prawidłowy zrost kośćca. W odniesieniu do Pani pytań o to, jak młody pacjent powinien się zachowywać podczas leczenia, warto przede wszystkim zdać się na opinię lekarza prowadzącego. W pierwszej kolejności ze specjalistą należy ustalać zasady indywidualnej rekonwalescencji. Jeżeli jednak pomimo rozmowy z osobą prowadzącą leczenie, nasuwają się Pani pewne niejasności i pytania, to w podejmowaniu działań najlepiej kierować się wzmożoną ostrożnością i rozwagą. Wskazane jest długie noszenie ortezy na chorej kończynie, lecz warto też codziennie praktykować krótkie zdejmowanie ortezy w celu wykonania serii podstawowych ćwiczeń ręki (bez obciążeń). Takie ostrożne działanie zapewni odpowiednie warunki do zrostu kości i pozytywnie wpłynie na utrzymanie prawidłowego zakresu ruchów. Wraz z upływem czasu ortezę będzie można zdejmować na coraz dłuższy czas. Przede wszystkim przez długie miesiące należy pamiętać, aby ręki nie przesilać.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/orteza,

https://portal.abczdrowie.pl/drut-kirschnera.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.