Czy szpilki szkodzą kręgosłupowi?

Witam, mam pytanie dotyczące noszenia szpilek. Wiem, że lepiej ich nie nosić wcale niż nosić, i że negatywnie wpływają na kręgosłup. Wszędzie jednak widzę informacje na temat noszenia szpilek na co dzień, do pracy itp. Ja natomiast chciałabym nosić je kilka razy w roku, na jakieś wesela, rozmowy kwalifikacyjne, specjalne okazje. Zastanawia mnie, jakich skutków można się spodziewać przy takiej częstotliwości. Czy może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa, wad postawy itp.? Nie mam na myśli nieszczęśliwych wypadków, tylko od samego noszenia. Chodzi o szpilki 8 cm.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

buty na obcasie faktycznie mogą negatywnie wpływać na zdrowie oraz postawę, ale w przypadku, kiedy noszone są zbyt często. Jeśli zamierza je Pani nakładać wyłącznie na specjalne okazje, kilka razy do roku, to z pewnością nie doprowadzi to do trwałych uszkodzeń kręgosłupa ani wad postawy. Chodzi o to, żeby nie nosić ich na co dzień, lecz zachować umiar.

Szpilki mogą bowiem szkodzić stawom i obciążać kręgosłup. Chodzenie w nich codziennie prawdopodobnie da o sobie znać wcześniej lub później, dlatego warto ograniczyć noszenie ich, np. w opisany przez Panią sposób – raz na jakiś czas.

Warto wiedzieć, że za bezpieczny obcas uznaje się ten poniżej 5 cm, najlepiej na klocku bądź platformie, który daje stabilność. Kilkukrotne nałożenie wyższych obcasów na cienkiej szpilce nie powinno jednak stanowić problemu.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/buty-na-obcasie-korzysci-i-niebezpieczenstwa-dla-zdrowia-kobiety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Szanowna Pani, przy okazjonalnym (kilka razy do roku, jak Pani pisze) zakładaniu butów na wysokim obcasie nie jest Pani zagrożona uszkodzeniami narządu ruchu. Niemniej kilkugodzinne spacerowanie lub stanie w takim obuwiu może wywoływać dyskomfort w postaci bólu przodostopia, obrzęku stóp, bólu kręgosłupa lędźwiowego, dolegliwości w okolicy kolan ponieważ szpilka, niezależnie jak wysoka, zmienia położenie naszego środka ciężkości przenosząc go do przodu, zwiększa się krzywizna kręgosłupa lędźwiowego a kolana nadmiernie uginają. Najbardziej wskazany jest rozsądek i umiar w stosowaniu tego typu obuwia.

Serdecznie pozdrawiam