Czy ta aktywność wpływa na Holter?

Z powodu kolatań serca zgłosiłam się do kargiologa. Badania krwi w normie, echo serca w normie. Rok temu holter idealny, próba wysiłkowa też. Badania krwi ok. (kilka late leczyłam się na nerwice i lęki) aktualny holter że skonosscią do tachykardie. Jedyne co mnie zaniepokoiło w opisie to stwierdzenie ujemnego odcinka T, oraz napisane niedokrwienie że znakiem zapytania i konsultacja lekarska. Oczywiście wpadłam w panikę. Czekam na informacje od Pani kardiolog ale przestudiowałam już internet i mój opis holtera. Oczywiście dostałam ataku histerii i lęku że zaraz dostanę zawału i umrę, czy naprawdę mam tak chore serce skoro inne badania są ok?? Czy kilku godzinna jazda autem może mieć wpływ na zapis holtera
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,



Dodatkowo wskazana jest dla Pani psychoterapia jako forma pomocy.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, tak jak w Pani przypadku; "zaraz dostanę zawału i umrę" - wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś




0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty