Czy ta torbiel sama się wchłonie?

Witam. Jeszcze parę lat brakuje mi do 18. Ostatnio nie dostałam okresu, wiec poszłam na badania. Z badania krwi wyszło ze mam podwyższoną prolaktynę a z innych badań z krwi np: na tarczycę wyszło prawidłowo. W badaniu usg wyszło ze na jajniku mam torbiel 4cm (nie pęknięty pęcherzyk graffa). Dostałam leki Duphaston i antykoncepcje. Moje pytanie brzmi czy koniecznie musze brać te leki, czy torbiel sama się wchłonie nawet jak bym nie dostała kolejnej miesiączki? Duphaston brała moja mama w wieku 40 .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania, aby sprawdzić przyczynę braku miesiączki, a także ogólny stan funkcjonowania organizmu. Problem, który Pani opisuje może występować dość często u młodych kobiet na tle zaburzeń hormonalnych.

Z przedstawionych wyników badań, można by wywnioskować, że utworzyła się na Pani jajniku torbiel, prawdopodobnie w wyniku wyższego poziomu prolaktyny. W Pani wypadku torbiel ukształtowała się jako przetrwały pęcherzyk Graafa, co świadczyć może o łagodnym charakterze zmiany.

Leczenie, które Pani otrzymała jest prawidłowe, gdyż terapia hormonalna powinna pomóc przy wchłonięciu torbieli. Dopiero w przypadku większych rozmiarów danej zmiany (powyżej 10 cm), decyduje się o usunięciu chirurgicznym torbieli.

W razie, gdyby miesiączka jeszcze się nie pojawiła, możliwe, że lekarz zdecyduje o zmianie i modyfikacji leczenia. Na pewno istotne będzie powtórzenie badania poziomu prolaktyny w surowicy krwi.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Proponujemy ponowną konsultację z lekarzem ginekologiem, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.