Czy pęcherzyk mógł przekształcić się w torbiel?

Dzień dobry ,mam 39 lat poraz pierwszy nie mam miesiaczki od dwóch tygodni (wystąpiło opozninie dwa tygodnie)nigdy tak nie miałam zawsze miesiaczkowalam regularnie ,czy to może mieć związek z pecherzykiem w prawym jajniku płynu średnicy 26 mm?Czy mógł przekształcić się w torbiel?Bardzo proszę o poradę ,chcialabym żeby wszystko wróciło do normy i żeby normalnie miesięcznica regularnie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pęcherzyk owulacyjny może przekształcić się w torbiel, jeśli nie dojdzie do jego pęknięcia. Dzieje się tak na skutek zaburzeń hormonalnych – pęcherzyk nie pęka, lecz rośnie i wypełnia się płynem. W ten sposób tworzy się tzw. torbiel czynnościowa.

Torbiel natomiast może doprowadzić do spóźniającej się miesiączki. Najlepiej by było udać się do ginekologa i wykonać badania, które mogłyby potwierdzić pojawienie się torbieli. Lekarz na podstawie wyniku badania zaleci Pani dalsze postępowanie mające na celu przywrócenie miesiączki. Torbiel sama w sobie nie jest groźna i bardzo często wchłania się samoistnie.

Podobne pytania znajdzie Pani po kliknięciu w poniższe linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-a-torbiel-jajnika, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-i-niepekniety-pecherzyk-graffa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-jajnika-i-brak-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.