Co robić z takim obrazem USG po okresie?

Witam. Mam 35 lat W tym roku a dokładnie w marcu udalam sie do ginekologa na rutynowa kontrole. Podczas badania ginekologicznego cos sie nie spodobalo lekarzowi i dal skierowanie na usg. Na usg wyszlam torbiel na prawym jajniku. Po czym zostalam poddana terapi hormonalnej przez dwa miesiace. Po uplywie 2 miesiecy udalam sie na kotrolne usg. Lekarz wykonujac badania stwierdzil brak torbieli oraz zauwazyl pecherzyk. Po czym pan doktor powiedzial ze za pol roku powinnam udac na kolejna kontrole. Ale nie wiecej nie mial zastrzezen do usg. Z wynikami poszlam do lekarza prowadzacego ktory po spojrzeniu na usg stwierdzil ze mam pecherzyk lub polipa ktory brzydko mowiac powinno sie wyskrobac. Kazal udac sie do pierwszego lepszego szpiatal na wyskrobanie. Nadmieniam ze pan doktor ktory robil usg widzial faktycznie pecherzyk ale zadnych innych zmian. Usg bylo wykonane zaraz po miesiaczce. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyróżnia się dwa zasadnicze typy torbieli jajnika, Pani opis wskazywałby na wystąpienie torbieli czynnościowych jajnika. Z opisu można się domyślać, czy może to być torbiel pęcherzykowa, która powstaje w trakcie prawidłowego cyklu miesiączkowego, kiedy komórka jajowa dojrzewa tworząc, tzw. pęcherzyk Graafa. Pęcherzyk ten pęka i komórka wydostaje się swobodnie do jajowodu. W przypadku zaburzeń hormonalnych może się zdarzyć, że nie pojawi się sygnał inicjujący pęknięcie pęcherzyka, który z biegiem czasu wypełnia się płynem i rozrasta tworząc torbiel. Mogła też u Pani wystąpić torbiel ciałka żółtego. Tu z kolei pęknięty pęcherzyk Graafa fizjologicznie przekształca się w ciałko żółte, które, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, zanika. Zdarza się jednak, że ciałko to nie zanika, a w jego wnętrzu powstaje torbiel.

Każdy z tych przypadków wymaga szczegółowych badań i konsultacji lekarskiej. W przypadku występowania torbieli zdarzają się nawroty, więc być może taka właśnie sytuacja Pani dotyczy. Proszę ponownie zwrócić się do lekarza.

Poniżej linki z artykułami i odpowiedziami lekarzy specjalistów dotyczącymi poruszonej kwestii:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-torbieli-jajnika-wyczekiwanie-leczenie-hormonalne-zabiegi-operacyjne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawrot-torbieli-jajnika

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-jajnika-a-leczenie-hormonalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.