Czy tabletka po wykazuje ochronę na kolejne dni?

witam, zazylam tabletke "dzien po" (escapelle) po stosunku ale kilka godzin pozniej odbyl sie kolejny.. Czy tabletka bedzie mnie chronic? jesli nie to co zrobic?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

tabletka po zastosowana przez Panią zawiera substancję, która wykazuje właściwości hamowania owulacji a w przypadku, gdy komórka jajowa jest już uwolniona, zapobiega jej zapłodnieniu. Escapelle działa w ciągu 72 h po niezabezpieczonym stosunku. Wydaje się, że w przypadku, gdy przyjęła Pani lek, a potem doszło do współżycia, to ochrona pozostanie zachowana, jeśli czas działania tabletki nie zostanie przekroczony. W tej sytuacji raczej do zapłodnienia nie dojdzie.

Niemniej jednak zastosowanie takiego preparatu nie jest obojętne dla organizmu kobiety. Powoduje często zaburzenia kolejnych cykli, wahania nastrojów czy bolesność podbrzusza i piersi. Zdarzają się też plamienia śródcykliczne, miesiączki obfite oraz skąpe. Z tego względu trzeba obserwować organizm po zażyciu leku Escapelle. W przypadku niepokojących symptomów konieczna będzie wizyta u ginekologa. Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania ginekologicznego i jeśli konieczne USG oceni, jak substancje zawarte w preparacie na Panią zadziałały i jak dalej może wyglądać cykl. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.