Czy tabletki antykoncepcyjne mają później wpływ na rozwój ciąży?

Witam! Chciałabym się dowiedzieć, czy tabletki antykoncepcyjne mają później wpływ na rozwój ciąży? Zadaje takie pytanie, ponieważ moja znajoma brała przez parę lat tabletki antykoncepcyjne, później przerwała i zaszła w ciążę. Jednak dziecko, które się urodziło, zmarło, ponieważ miało problemy z sercem. Lekarz, do którego chodziła, powiedział jej, że to przez tabletki, które brała. Trochę się zaczęłam bać, ponieważ ja też biorę tabletki (M**** - tabletki dwuskładnikowe) już przez około 5 lat i nie chciałabym, żeby to wpłynęło później na moją ciążę (mimo że jej na razie nie planuję). Pytałam mojego ginekologa i mi powiedział, że to nie ma wpływu na ciążę. A więc proszę o odpowiedź, bo ja już nie wiem. Każdy lekarz mówi coś innego. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma dowodów, że stosowanie, nawet długoletnie, tabletek antykoncepcyjnych powoduje wystąpienie wad u płodu. Nie można więc twierdzić, że jakaś konkretna wada najpewniej wystąpiła właśnie z powodu przyjmowania w przeszłości hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!