Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na nerwicę?

Witam. Od niedawna zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, kolejny raz po 3 miesięcznej przerwie. Od kilku lat mam nerwicę, która objawia się uczuciem napięcia, bólami w klatce piersiowej, ściskaniem w gardle, niepokojem, biegunkami z ostrymi bólami brzucha, dusznościami, ogólnym osłabieniem. Ostatnio te dolegliwości się zwiększyły. Dodam jeszcze, że robiłam wszystkie badania, nie mam astmy, chorób serca, tarczyca też w porządku. Kiedyś brałam tabletki przeciwdepresyjne, ale nie bardzo mi pomogły, nabawiłam się tylko podwyższonej prolaktyny, ponoć po tych właśnie lekach. Moje pytanie dotyczy tego, czy można powiązać branie leków antykoncepcyjnych z "pobudzeniem" nerwicy? Mam też PCO, czy ma to jakieś znaczenie? Jestem załamana, bo ostatnio bardzo ta nerwica daje mi się we znaki. Proszę o odpowiedź i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna może nasilić depresję, zaburzenia nastroju. Nerwica to zaburzenie z innej grupy, z grupy zaburzeń lękowych i antykoncepcja hormonalna raczej na nią nie wpływa (chyba, że cierpi Pan na zaburzenia z pogranicza depresji i nerwicy - np. nerwica depresyjna). Najlepiej by było, gdyby zapytała Pani zajmującego się Panią psychiatrę...

Bóle w klatce piersiowej i duszność u kobiety, która stosuje antykoncepcję hormonalną są niepokojące i powinny skłonić do wykonania badań. Mogą sugerować chorobę zakrzepowo-zatorową, zatorowość płuc - schorzenie groźne dla zdrowia i życia. Być może objawy te są u Pani związane z nerwicą, ale tak czy owak, trzeba wykluczyć chorobę zakrzepowo- zatorową, gdyż jest ona groźna.

Nie mam zamiaru Pani straszyć - i tak zmaga się Pani z zaburzeniami lękowymi. Po prostu zaburzenia krzepliwości są realnym zagrożeniem podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Proszę udać się do lekarza rodzinnego. Chyba warto rozpocząć na nowo leczenie nerwicy - niekoniecznie tabletkami. Zaburzenia nerwicowe można skutecznie leczyć psychoterapią. Proszę skontaktować się z psychiatra.

Pozdrawiam!