Czy tabletki chronią przed zapłodnieniem?

Witam, zażywam tabletki hormonalne Sylvie 20, wczoraj skończyłam pierwsze opakowanie ów leku i współżyłam ze swoim chłopakiem bez zabezpieczeń, od dzisiaj zaczynam 7-dniowa przerwę , oraz od tygodnia czasu zażywam Trimesan ponieważ mam problemy z układem moczowym, czy można te tabletki łączyć ? Czy mamy się obawiać o zaplodenie ? I czy można uprawiać stosunek seksualny w ostatni dzień cyklu brania tabletek ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie i według zaleceń producenta, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Doustna antykocepcja hormonalna cechuje się bowiem wysoką skutecznością.

Jeśli tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane od pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia krwawienia) to ochrona antykoncepcyjna następuje natychmiastowo – od przyjęcia pierwszej tabletki.

Wspomina jednak Pani o kuracji lekiem Trimesan. Lek ten może osłabiać działanie antykoncepcji, dlatego też podczas jego stosowania najlepiej jest stosować dodatkowe zabezpieczenie (oraz ewentualnie siedem dni po zakończeniu kuracji).

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znaleźć można pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-novynette-a-lek-trimesan, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-trimesan-zaburza-wchlanianie-hormonow-z-krazka-antykoncepcyjnego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-trimesan-moze-oslabic-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.