Czy muszę się zabezpieczać od pierwszej tabletki z nowego blistra?

Od dnia 23 marca rozpoczęłam 7 dniowa przerwę od tabletek antykoncepcyjnych. Dnia 25 marca zaczęłam brac antybiotyk. Ostatnia tabletkę antybiotyku wzięłam dnia 30 marca o 8 rano, z kolei wieczorem przyjęłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjna z nowego blistra. Przez całe opakowanie zabezpieczałam sie dodatkowo. Dnia 27 kwietnia znowu zaczynam przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Czy bede w pelni chroniona i nie musze sie juz zabezpieczać od pierwszej tabletki z nowego blistra?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tak, w nowym cyklu będzie już Pani chroniona i nie ma potrzeby stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Niektóre antybiotyki mogą osłabiać działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, dlatego też zarówno w czasie antybiotykoterapii, jak i tydzień po jej zakończeniu zaleca się używać dodatkowego zabezpieczenia, na przykład w formie prezerwatywy.

W Pani przypadku od zakończenia kuracji antybiotykiem minęło już znacznie więcej czasu, dlatego nie musi Pani stosować dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej. Niektórzy specjaliści są zdania, że lepiej zabezpieczać się przez całe opakowanie, co też Pani uczyniła.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-keflex-podczas-antykoncepcji-hormonalnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-bardzo-antybiotyk-obniza-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-mogl-wplynac-na-dzialanie-tabletek-i-przez-to-moge-byc-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.