Czy taka blada kreska na teście ciążowym jednak może sugerować ciążę?

Witam. Mam pytanie. Otóż podczas 7- dniowej przerwy dostałam miesiączkę (21.03.2021) . 1i 2.04.2021 kochałam się z partnerem,a wtedy przypadały mi dni płodne. Partner za każdym razem kończył we mnie. 15.04. zrobiłam test ciążowy, który pokazał drugą bladą kreskę. 02.05 dostałam jak by okres,ale trwał zaledwie 3 dni i był bardzo skąpy. Mam mdłości, zamiany nastroju, często boli mnie podbrzusze i mi się często napina a nigdy tak nie miałam. Nie dość że się napina, to jeszcze mam uczucie swędzenia. Niekiedy bolą mnie piersi i kręgosłup. Odczuwam też ogólne zmęczenie, że mogłabym zasnąć na stojąco. Robiłam łącznie 2 testy i oba wyszły tak samo. Czy mogę być w ciąży? Aśka.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w tym wypadku wskazane byłoby niezwłoczne oznaczenie poziomu beta hCG z krwi – niewykluczone, że nieprawidłowo wykonała Pani test lub poziom hormonu w moczu był zbyt niski, by kreska na teście ciążowym odpowiednio się wybarwiła.

Więcej informacji na temat testów ciążowych odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje.

Natomiast zasadniczo, jeśli prawidłowo stosuje Pani antykoncepcję hormonalną, to jest Pani chroniona przez cały czas – także w czasie tzw. przerwy czy zażywania tabletek placebo. W tym czasie ochrona nie jest zmniejszona. Podczas stosowania tej metody antykoncepcji nie powinny występować dni płodne, a krwawienie z odstawienia jest sztucznie wywołaną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi, a nie miesiączką. Oznacza to, że ciąża nie powinna się pojawić, nawet mimo pełnych stosunków z wytryskiem w pochwie.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Pani dolegliwości i nie do końca pewne wskazania testu ciążowego mogą oznaczać, że antykoncepcja zawiodła lub też z jej stosowaniem wiążą się działania niepożądane, wskazujące na zaburzenia hormonalne. Ponieważ jednak w czasie ciąży nie wolno zażywać pigułek antykoncepcji hormonalnej, nie powinna Pani zwlekać z badaniem laboratoryjnym, które nie pozostawi żadnych wątpliwości – jest bardzo czułe i precyzyjnie określa poziom beta hCG, co z kolei pozwala na określenie wieku ciąży.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.