Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy taka higiena uchroni mnie przed rakiem prącia?

Witam Mam pytanie dotyczące higieny intymnej penisa. Myje go codziennie od około 8 lat ( mam 21 lat) oczywiście ściągam napletek i myję go od środka. Czy jeśli dbam o higienę to w tym wieku nie ma zagrożenia wystąpienia raka penisa? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 11 miesięcy temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

higiena intymna okolic prącia jest bardzo ważna i oczywiście dokładne mycia żołędzi po odciągnięciu napletka jest podstawą pielęgnacji. Warto użyć w tym celu żelu do higieny intymnej, który ma odpowiednie pH, zaś po umyciu należy pamiętać o dokładnym osuszeniu genitaliów. Te zabiegi pozwolą na uniknięcie infekcji o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. O tych oraz innych chorobach penisa przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-penisa-rodzaje-chorob-przyczyny-objawy-leczenie.

Jeśli chodzi o raka prącia, to jest rzadką przypadłością, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, niemniej faktycznie jest możliwość zachorowania na ten nowotwór. Dotyczy przede wszystkim mężczyzn zaniedbujących prawidłową higienę intymną – zatem ma Pan realny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowalności na raka penisa. Natomiast inne, hipotetyczne, przyczyny nowotworu, to również stulejka oraz zakażenie wirusem HPV. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-pracia.

Podsumowując, higiena intymna oraz Pański wiek raczej nie kwalifikują Pana do grupy o podwyższonym ryzyku wystąpienia raka penisa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy