Czy taka higiena uchroni mnie przed rakiem prącia?

Witam Mam pytanie dotyczące higieny intymnej penisa. Myje go codziennie od około 8 lat ( mam 21 lat) oczywiście ściągam napletek i myję go od środka. Czy jeśli dbam o higienę to w tym wieku nie ma zagrożenia wystąpienia raka penisa? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

higiena intymna okolic prącia jest bardzo ważna i oczywiście dokładne mycia żołędzi po odciągnięciu napletka jest podstawą pielęgnacji. Warto użyć w tym celu żelu do higieny intymnej, który ma odpowiednie pH, zaś po umyciu należy pamiętać o dokładnym osuszeniu genitaliów. Te zabiegi pozwolą na uniknięcie infekcji o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. O tych oraz innych chorobach penisa przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-penisa-rodzaje-chorob-przyczyny-objawy-leczenie.

Jeśli chodzi o raka prącia, to jest rzadką przypadłością, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, niemniej faktycznie jest możliwość zachorowania na ten nowotwór. Dotyczy przede wszystkim mężczyzn zaniedbujących prawidłową higienę intymną – zatem ma Pan realny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowalności na raka penisa. Natomiast inne, hipotetyczne, przyczyny nowotworu, to również stulejka oraz zakażenie wirusem HPV. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-pracia.

Podsumowując, higiena intymna oraz Pański wiek raczej nie kwalifikują Pana do grupy o podwyższonym ryzyku wystąpienia raka penisa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.