Czy taki wynik badania może sugerować HPV?

Rozpoznanie według SYSTEMU BETHESDA 2001 A. Rozmaz odpowiedni do oceny, zawiera komórki endocerwikalne. B. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych (ASC). C. HSIL W rozmazie stwierdza się komórkowe zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (CIN II / CIN III). Ponadto cechy infekcji HPV. D. Konieczne rozszerzenie diagnostyki o badanie kolposkopowe oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Obraz cytologiczny odpowiada gr. III wg Pap. Co dokładnie oznacza taki wynik badania? Bardzo dziękuje z szybką odpowiedz.

III grupa -to wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).