Czy takie owrzodzenia występują w kile?

witam. Czy jest możliwe aby ktoś miał kiłę i miał tylko owrzodzenia tylko na dłoniach nigdzie indziej. Czy jest możliwe aby w związku tylko 1 z partnerów miał objawy kiły a ten 2 zupełnie nic?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

objawy kiły zależą od etapu choroby. Przede wszystkim po raz pierwszy ujawniają się one dopiero po kilku tygodniach od zarażenia. Pierwsze sygnały mogą być mylące, gdyż cechują się dużą różnorodnością.

Charakterystyczna jest dopiero zmiana pierwotna przybierająca postać grudki, która po jakimś czasie przeradza się w owrzodzenie. Zmiana taka może pojawić się nie tylko w okolicy narządów płciowych, ale również w jamie ustnej. Następnie chory zauważa wykwity skórne, krostki, grudki, które zlokalizowane są między innymi właśnie na dłoniach.

Kiła jest choroba zakaźną, a więc mało prawdopodobne, żeby partner osoby chorej wcześniej czy później nie uległ zarażeniu. Zwłaszcza, że choroba ta przez jakiś czas może nie dawać żadnych objawów. Poza tym, jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, leczeniu powinni poddać się wszyscy partnerzy osoby chorej.

Więcej informacji o danej jednostce chorobowej znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kila.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.