Czy tasiemkowy stolec może być objawem raka?

witam.od 2 miesiecy mam tasiemkowy stolec ale sa to małe skrawki dł 5cm bardzo sie tym martwie czasami sie pojawia normalny stolec .w lipcu mialam robiona kolonoskopie bez zmian jelita czysciutkie czy jest mozliwe zeby byl to rak zeby w ciagu 2 miesiecy sie cos rozwinelo krew gastroskopie wszystko w normie tomografia tez w normie co mam o tym myslec a bardzo sie boje tym bardziej ze lekarz powoedzial ze nie da skierowania na 2 kolonoskopie

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Z problemem można się również zgłosić do proktologa, który wykluczy ew. schorzenia odbytu i odbytnicy wywołujące tasiemkowe stolce.
Jest mało prawdopodobne, aby po 2 miesiącach od prawidłowego wyniku badania rozwinęła się zaawansowana choroba nowotworowa, jednak pojawienie się objawów, których nie było wcześniej może być wskazaniem do powtórzenia badania.

Bo nie ma potrzeby wykonywania kontrolnej kolonoskopii z powodu zmiany kształtu stolca. Jeśli w kolonoskopii, która była wykonana w lipcu nie stwierdzono patologii to na pewno nie ma obaw o wystąpienie raka w jelicie grubym. Rak w jelicie grubym rozwija się bardzo wolno, latami (około 10-15 lat). Skoro inne badania wychodzą prawidłowe to tym bardziej nie ma się czym przejmować. Możliwe, że zmiana kształtu stolca jest związana tylko i wyłącznie z zaburzeniami czynnościowej pracy jelit. Można w tej sprawie jeszcze skonsultować się bezpośrednio z proktologiem.