Czy te plamy mogą znaczyć grzybicę?

Dzień dobry, Rok temu zauważyłam różowe plamki na brzuchu. Myślałam, że zejdą samoistnie ale tak się nie stało, zaczęły się rozprzestrzeniać. Udałam się do lekarza pierwszego kontaktu, lekarz przepisał mi antybiotyk w maści-wszystko oczywiście zeszło. Lecz znowu w okresie letnim (tak jak poprzednio) gdy bardziej się pocę zaczęły wychodzić mi ponownie te plamki. Dbam o higienę, biorę prysznic rano i wieczorem. Nie stosuję też innych detergentów ani nowych balsamów(kosmetyków), które mógłby wpłynąć na uczulenie czy alergię. Plamy nie swędzą ale rozprzestrzeniają się. Mimo wcześniejszego stosowania antybiotyku w postacie maści plamy, które zeszły całkowicie pojawiły się ponownie po roku w okresie letnim. Czy mogłaby to być grzybica? Na grzybicę chyba nie działa antybiotyk? Nie jestem pewna. Proszę o poradę. Serdecznie dziękuję. Ala, lat 23

Dzień dobry, każde przebarwienie a także zmiana na skórze powinna być regularnie badana za pomocą dermatoskopu przez lekarza specjalistę. Pozwala to wykluczyć złośliwość zmian skórnych. Po wywiadzie oraz szczegółowym badaniu lekarz może zalecić odpowiednio dobraną terapię. W zależności od zaawansowania zmiany można podjąć różne drogi leczenia. Lżejsze zmiany barwnikowe są doskonale tolerowane przez terapie laserowe, lub za pomocą peelingów medycznych. Większe i głębiej umiejscowione natomiast należy poddać leczeniu chirurgicznemu, co jednak uprzedzone jest wizytą u lekarza dermatologa chirurga. Jeżeli przebarwienie jest stosunkowo małe, lekarz specjalista może posiłkować się jedynie lekami miejscowymi dobranymi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że doskonałą ochroną przed przyszłymi zmianami barwnikowymi na skórze jest fotoprotekcja.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz