Czy te ruchy mogą świadczyć o świadomości pacjenta?

Witam. Moja Mama wpadla w spiaczke po zatrzymaniu akcji serca, i jest w takim stanie juz od 3 miesiecy. Od pewnego czasu podczas dotykania, opowiadania jej rożnych rzeczy z zycia które zawsze były ważne dla Niej wykonuje ruchy calego ciala takie naprężające, czy mogą to byc ruchy swiadczace o tym ze wszystko slyszy i czuje czy to moga byc ruchy neurologiczne? I w jaki sposob we wlasnym zakresie mozna wspomagac wybudzenie?
KOBIETA, 65 LAT 7 miesięcy temu

Nie można "wspomagać" wybudzania. Jeżeli nie są stosowane żadne leki sedacyjne, a pacjentka nadal się nie budzi, należy podejrzewać uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Ruchy mimowolne mogą potwierdzać uszkodzenie mózgu, zdarza się jednak, że świadczą o rekonwalescencji. W takiej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować pacjentkę neurologicznie.