Czy te wyniki i objawy powinny mnie niepokoić?

3 miesiące temu przeszłam operacje fess z powodu przewlekłego zapalenia zatok. W wynikach TK zmiany śluzówkowe zatok czołowych, zgrubienia 12mm. Zachyłki czołowe i zachyłki klinowo-sitowe obustronnie niedrożne. W obrębie obu komór zatoki klinowej zgrubienie śluzówki 6mm. W zatokach szczękowych zgrubienia śluzówki 14mm. Obturacja przewodów nosowych nosowych górnych i środkowego lewego. Po operacji mam ciągłe bóle głowy, brak węchu po stronie lewej i szum w lewym uchu. Do tego ciągłe uczucie zatkanego nosa. Czy to wszystko jest „normalne”? Mam poczucie ze po operacji jest jeszcze gorzej niż przed.
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

objawy, które Pani opisała, takie jak bóle głowy, brak węchu, szumy w uchu i uczucie zatkanego nosa, mogą być dość typowe w okresie rekonwalescencji po operacji FESS, ale zazwyczaj stopniowo się poprawiają.

Po operacji w obrębie zatok może wystąpić obrzęk, który może powodować bóle głowy i uczucie zatkanego nosa. Utrata węchu po operacji może być wynikiem uszkodzenia nerwów węchowych lub zablokowania przepływu powietrza do regionu węchowego. To również często ulega poprawie z czasem. Szumy uszne mogą być związane ze zmianami ciśnienia w zatokach lub uszkodzeniem struktur ucha wewnętrznego.

Poprawa drożności zatok pojawia się zazwyczaj kilka miesięcy po takim zabiegu. Jeżeli ma Pani jednak wrażenie, że objawy nasiliły się po operacji, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem laryngologiem. Będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania, takie jak badanie endoskopowe nosa lub kolejne badanie TK, aby ocenić stan zatok po operacji oraz zalecić dalsze leczenie lub interwencje.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/endoskopowa-operacja-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.