Czy te wyniki mogą świadczyć o wczesnej ciąży?

Dzień dobry, obecnie chodzę z partnerem do kliniki leczenia niepłodności gdyż staramy się o dziecko, co jest dla nas utrudnione ze względu na to że choruje na PCOS oraz Endometrioze. W obecnym cyklu udało się zaobserwować owulację z dwoma pęcherzykami, następnie dwa ciałka zolte, owulacja wystąpiła 7dni temu. Dziś wykonałam na zlecenie lekarza progresteron oraz betę HCG, ale interpretacje wyników przez lekarza usłyszę dopiero za tydzień. Progresteron wyszedł 13.82ng/mL a beta hcg 4.10mlU/ml. Z racji że od owulacji minęło dopiero 7 dni, czy te wyniki mogą świadczyć o wczesnej ciąży? Czy raczej nie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro owulacja wystąpiła u Pani 7 dni przed wykonaniem badań, to wynik beta-HCG może nie być wiarygodny. Może być po prostu za wcześnie, aby hormon gonadotropiny kosmówkowej pojawił się we krwi. Póki co wynik nie wskazuje na ciążę, ponieważ przyjmuje się, że w pierwszych tygodniach ciąży hormon beta-HCG powinien wynosić więcej niż 5 mlU/ml.

Jeśli zaś chodzi o progesteron, to w pierwszym trymestrze ciąży normy wynoszą od 11 do 44,3 ng/ml, choć zależy to od laboratorium. Najlepiej więc interpretować to badanie według norm obowiązujących w laboratorium, w którym wykonywała Pani badania. Ponadto zdaniem naszego eksperta z zakresu ginekologii badanie progesteronu nie nadaje się do oceny obecności ciąży. Taką odpowiedź możemy znaleźć pod linkiem kierującym do innego pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stezenie-progesteronu-w-poszczegolnych-dniach-cyklu-menstruacyjnego.

Już niedługo będzie mogła Pani porozmawiać z lekarzem o swoich wynikach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.