Czy te wyniki są ponad normę?

Mam operację we wtorek czy mam ponad normę ALT 47 U/L AST 50 U/L czy to jest bardzo ponad normę i czy jestem zdrowy ???

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam, Jest to łagodny wzrost aktywności aminotransferaz. Nieznaczne przekroczenie norm może wskazywać na metaboliczne lub alkoholowe stłuszczenie wątroby, może też występować po stosowaniu niektórych leków, ziół, suplementów diety lub w przypadku zakażenie HCV. Jednak najczęstszą przyczyną łagodnego wzrostu aktywności aminotransferaz jest stłuszczenie wątroby.

Izolowany niewielki wzrost nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego.