Czy te wyniki wątroby są bardzo złe?

Witam. Oto moje wyniki. Czy te wyniki są bardzo złe? Ast39 Ast 63 GGTP 243. Mialem juz stłuszczenie wątroby. Proszę o pomoc. Dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Przede wszystkim nie określił Pan, który wynik przyporządkowany jest AST, a który ALT.

AST czyli aminotransferaza asparaginianowa oraz ALT –aminotransferaza alaninowa są enzymami występującymi w wątrobie.

Pierwszy wspomniany enzym występuje również w komórkach mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, nerek oraz mózgu. ALT natomiast znajduje się wyłącznie w cytoplazmie komórek wątroby. Badanie AST i ALT pozwala zdiagnozować uszkodzenie wątroby. Oznaczanie poziomu transaminaz powinno być wykonywanie przez osoby narażone na schorzenia wątroby. Badanie te należy również wykonywać przy zażółceniu skóry, krwawieniu z nosa i dziąseł, przy nudnościach, wymiotach i regularnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Norma dla mężczyzn AST wynosi: 5- 37 IU/I, natomiast dla ALT – 5 - 41 IU/I.

GGTP natomiast jest enzymem występującym w wątrobie, trzustce, jelitach oraz nerkach. Odpowiada w dużej mierze za rozkład aminokwasów. Norma dla mężczyzn wynosi 5-40 IU/I. Podwyższony zakres tego enzymu może świadczyć o chorobach wątroby oraz dróg żółciowych.

Przedstawione przez Pana wyniki mogą świadczyć o problemach z wątrobą. Jednakże proponujemy skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu pogłębienia diagnostyki i zastosowania odpowiedniej farmakoterapii.

Przydatne mogą tutaj być badania uzupełniające takie jak: USG jamy brzusznej, tomografia brzucha, a także oznaczenie poziomu amylazy, albuminy i fosfatazy zasadniczej w krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.