Czy temperatura miała wpływ na antykoncepcję?

Dzień dobry, czy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Belara mogła zostać zaburzona w sytuacji, gdy przez 3 dni były przechowywane w samochodzie przez max. 5h każdego dnia w temperaturze około 30 stopni Celsjusza? Nie miały one bezpośredniego kontaktu ze słońcem i są przechowywane w opakowaniu papierowym w małej kosmetyczce. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 23 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że tabletki Belara, które przyjmuje, nie były prawidłowo przechowywane przez czas 3 dni po kilka godzin. Możliwe, że były narażone na oddziaływanie wysokiej temperatury. Wydaje się, że w tej sytuacji najlepiej byłoby odnieść się do ulotki producenta tego preparatu. Najczęściej zawarta jest tam informacja, że trzeba przechowywać lek w temperaturze pokojowej. Niemniej jeśli ma Pani bardzo duże obawy, to warto po prostu przyjmować lek z opakowania awaryjnego. Ewentualnie jeśli takiego Pani nie ma, skontaktować się z lekarzem, aby w pełni rozwiać wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/belara

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.