Czy ten wynik badania na kreatyninę powinien mnie martwić?
Witam zrobiłam wynik na kreatynine gdyż mam rezonans magnetyczny głowy z kontrastem. Dziś odebrałam wynik i Gfr wynosi >60 a kreatynina 0.57. Proszę mi wytłumaczyć co oznacza ten znak przed 60. To jest okej czy mam się czym martwić?

KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
Rozumiem Pani zaniepokojenie dotyczące wyników badań.
Wartość GFR (Glomerular Filtration Rate, czyli wskaźnik przesączania kłębuszkowego) większa niż 60, oznaczona symbolem ">", wskazuje na prawidłową funkcję nerek w zakresie filtracji. Kreatynina na poziomie 0.57 mg/dL znajduje się w normie dla kobiet, która zazwyczaj mieści się w przedziale 0.5-1.1 mg/dL. Wartości te sugerują, że Pani nerki pracują prawidłowo.
W związku z tym, na podstawie podanych wyników, nie wydaje się, aby były powody do niepokoju w kontekście przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem. Jednak zawsze warto skonsultować wyniki badań z lekarzem, który zlecił badanie, ponieważ może on uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak Pani stan zdrowia, historię medyczną, przyjmowane na stałe leki i inne badania, aby zapewnić dokładną interpretację wyników.
Mam nadzieję, że te źródła dostarczą Pani przydatnych informacji:
https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie
https://portal.abczdrowie.pl/gfr-przeplyw-klebkowy
https://portal.abczdrowie.pl/kreatynina-we-krwi
https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-kreatynina-a-picie-wody-jaka-jest-zaleznosc
Życzę Pani wszystkiego najlepszego i spokojnego oczekiwania na rezonans.