Co oznacza taki poziom kreatyniny i GFR?

Dzień dobry. Wykonałem rutynowe badania krwi i uzyskałem podwyższony wynik kreatyniny 1.3 mg /dl (norma referencyjna do 1.2 mg/dl) oraz GFR na poziomie 66 ml/min/1,73m2 (norma powyżej 60). Standardowo podczas corocznych badań wynik kreatyniny zawsze u mnie wynosił 1.1, a GFR ok. 80. Czy jest się czym niepokoić wobec zmiany wyników i ew. rozszerzyć diagnostykę? W internecie różnie piszą o poziomie GFR - czasem jest to powyżej 60, czasem powyżej 90. Dodatkowo we wrześniu przechodziłem półpaśca, do dzisiaj przyjmuje Pregabalinę w dawce 100mg/dziennie. Czy ten lek może mieć wpływ na wyniki kreatyniny i GFR?

Witam,

każdy wynik badania powinień być oceniony przez lekarza który po badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym oceni czy wymaga Pan rozszerzenia diagnostyki obrazowej oraz laboratoryjnej.

Wskazana konsultacja lekarza rodzinnego lub specjalisty nefrologa.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. To najlepsze postępowanie profilaktyczne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań krwi, można by stwierdzić, że poziom kreatyniny, jak i wskaźnik przesączenia kłębuszkowego okazał się nieznacznie przekroczony. Diagnostyka ta ma na celu między innymi przesiewową ocenę funkcji nerek. Prawdopodobnie nie powinno mieć to większego znaczenia diagnostycznego. Należałoby jedynie skontrolować te wskaźniki w pewnej ustalonej przyszłości.

Dodatkowo można by wykonać pełną morfologię, jeżeli nie była robiona, a także określenie poziomu elektrolitów, kwasu moczowego i mocznika w surowicy krwi.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub nefrologiem. Oceni on również, czy aktualne leczenie ma wpływ na stan nerek i wyniki badań.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gfr-przeplyw-klebkowy

https://portal.abczdrowie.pl/klirens-kreatyniny

https://portal.abczdrowie.pl/kreatynina-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.